Boya spreyi için hava kompresörüne mi ihtiyacınız var?

Birçok (yarı) profesyonel boyama işi için hava kompresörleri kullanılmaktadır ve bu kesinlikle iyi bir seçimdir! Bu blog yazısında, hava kompresörü ile boyamanın neden en iyi sonuçlara sahip olduğunu anlatacağız ve EKOMAK'ın sunduğu farklı hava kompresörlerini keşfedeceğiz. Bu işlevi yerine getiren çeşitli kompresörleri anlatarak başlayalım.


Boya spreyi ve hava kompresörü ile boyama

Boya spreyini hava kompresörü ile çalıştırmak, fırça veya rulo kullanmanın aksine birçok avantaja sahiptir: - Rulolar veya fırçalar iz bırakır: bu şekilde boyanız profesyonel bir görüntü vermez; - Boya spreyi pürüzsüz ve eşit bir boya tabakası oluşturur; - Boya spreyi, özellikle daha büyük boya işlerinde çok zaman kazandırır. Boya spreyleri farklı şekil ve boyutlarda sunulmaktadır: bazıları hava kompresörleri ile çalışmakta bazıları kompresörsüz çalışmaktadır. Hava kompresörü kullanmanın avantajı, sabit bir hava akışı olmasıdır: boya spreyinizin gücü her zaman aynı kalır. Bu şekilde, işi bir profesyonel gibi baskı kaybı olmadan yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.


Boya spreyi için hava kompresörü seçerken önemli olan şeyler nelerdir?

Kompresör tipi: Daha önce okuduğunuz gibi, döner vidalı ve pistonlu kompresörler arasında bir fark vardır. Bu kompresörlerden herhangi birinin seçimi, yaptığınız boya işlerinin türüne bağlıdır. Daha büyük projeler için sürekli bir hava akışına ihtiyaç vardır: bu durumda döner vidalı kompresör sizin için en iyi seçimdir. Bu nedenle, profesyonel kullanım için bir döner vidalı kompresör kullanmanızı öneririz.

Daha küçük boya işleri için veya küçük yüzeyleri boyamak için pistonlu kompresör seçebilirsiniz. Hareket etmeleri daha kolaydır ve sürekli bir hava akışı sağlamazlar. Ayrıca, boya işine yeni başlıyorsanız veya sadece küçük, kişisel veya DIY projeleri için boya spreyi kullanıyorsanız bu ideal bir seçimdir.


Boya için hava kompresörünüzün CFM'si

CFM (dakikada Kübik Fit), bir hava kompresörünün dakikada ürettiği hava hacmidir. Başka bir deyişle, kompresörün üretebileceği hava miktarıdır. Genellikle boya spreyleri oldukça büyük bir CFM'ye ihtiyaç duyarlar: bu şekilde boya, boyamak istediğiniz yüzey boyunca eşit olarak yayılmasına yetecek kadar kuvvetle dışarı atılır.CFM (dakikada Kübik Fit), bir hava kompresörünün dakikada ürettiği hava hacmidir. Başka bir deyişle, kompresörün üretebileceği hava miktarıdır. Genellikle boya spreyleri oldukça büyük bir CFM'ye ihtiyaç duyarlar: bu şekilde boya, boyamak istediğiniz yüzey boyunca eşit olarak yayılmasına yetecek kadar kuvvetle dışarı atılır.

EKOMAK, her biri kendi özgü CFM'ye sahip çok çeşitli hava kompresörleri sunmaktadır. Çoğu boya spreyi yüksek miktarda CFM gerektirir. Bu şekilde boya parçalanır ve eşit olarak dağıtılır. Doğru kompresörü seçerken, hava aletlerinizin CFM'sini seçmek çok önemlidir.

Nasıl bir boya işi yaptığınızı bilmek önemlidir. EKOMAK, farklı CFM'lere sahip pistonlu kompresörlerin yanı sıra döner vidalı kompresörler de sunmaktadır.

Hangi kompresörü seçmeniz gerektiğinden emin değil misiniz? Projeniz hakkında bize bilgi verin, size doğru tavsiyeyi verelim!